Daniel Kolman

Jak ladit unit testy s ReSharperem

| 0 comments |

Tak jsem si nedávno do svého VS2005 nainstaloval nový zpomalovač ReSharper 2.0.1. Vypadá to moc chytře (někdy až moc - např. intellisense má VS lepší a daleko rychlejší), a v nové verzi je integrované spouštění unit testů. Když otevřete nějakou třídu s testama, vedle metod se objeví zelenožluté puntíky, kterými se dá jednoduše spustit nebo debuggovat unit test. Spouštění zafungovalo samo a bez problémů, jenže ladění ne a ne se rozběhnout. Pořád to místo unit test metody spouštělo celý projekt.

Pokud máte podobný problém, zkuste ho vyřešit takhle:

1. Pokud jste někdy laborovali s TestDriven.Net, zkontrolujte nastavení projektu. Otevřete Properties projektu obsahující test. Přejděte na záložku Debug. Ve skupině "Start Action" musí být vybráno "Start project" (někdy tam může být nastavený TestDriven).

2. V menu "ReSharper – Options…" zobrazte "Unit Testing" (úplně dole) a ve skupině "Debugging Method" vyberte "Use the project being tested". Výchozí hodnota je při instalaci nastavena na "Use the current startup project", což je, dle mého skromného názoru, volovina.

3. Pak už můžete spouštět testy kliknutím na zelenožlutý puntík vlevo od metody s atributem Test.

Také můžete sledovat průběh spouštění testů spolu s podrobným výstupem v okně Unit Test Runner. Pokud nevyskočí samo, otevřete ho z menu "ReSharper - Windows - Unit Test Runner". Takže nepotřebujete NUnit GUI a nemusíte si pořizovat TestDriven.

Jeden háček to ale má. Při každém testování R# změní v nastavení Solution výchozí startup projekt na právě testovaný projekt, takže pokud pak chcete normálně spustit aplikaci, musíte znovu nastavit výchozí projekt.

UPDATE: Pokud máte ReSharper verze 2.5 nebo nižší, nebudete moci debuggovat projekty umístěné v nějaké Solution Folder. Ve verzi 3.0 už to funguje.

(0) Comments

Leave a Response